Město

Když jsem přemýšlel nad tím, jestli udělám jeden veliký a dlouhý článek, do kterého bych pejskokočičkovsky přidal všechny ingredience, nakonec jsem se přece jen rozhodl ctít tradici a vytvořit sadu menších stránek, kde bych se alespoň trapně pokusil dát trochu tematické fotky a opatlat to nějakou omáčkou. Tahle lucemburská bleška se jmenuje město, další by asi měla být moře, kuře a stavení, ale protože nejsem žádný Dobrovský, zůstanu jen u toho města.

Vybral jsem nějaké čtyři fotky, měl bych jich samořejmě asi tolik jako japonský turista, ale o to zase až tak nejde, protože podstatná je atmosféra. Historie Lucemburska je někdy vykládána jako historie jednoho barona jménem Siegfried, který podle písemné zmínky už z roku 963 založil na strategicky důležitém bodě na pískovcové ostrožně, obtočené smyčkou říčky Alzette svoje opevněné sídlo, jehož kamenné pozůstatky lze dnes shlédnout v krásně provedené archeologické expozici a celé město pak postupně vyrostlo kolem tohoto hradu dílem na přístupu k ostrožně a v kotlině pod ní, což pak tak trochu připomíná situaci v Praze.


První fotografie je Saint-Jean Baptiste, druhá a třetí pohled na městské jádro, stejně jako na snímku čtvrtém, který je pořízen od takzvané zdi Václavovy, neboli Mur de Wenceslas. Mimochodem jejich Václav II. je náš Václav IV.