(Před)Vánoční

Tak už zase ne. Ale říkal jsem si večer, že to tak dopadne a nestihnu to dopsat. Co se dá dělat. Letos toho moc nebylo, tedy toho, co jsem napsal. Na druhou stranu všeho moc škodí, o tom psal už Kosmas, že pokrmy, jichž často míváme, se přejídají, a to ještě neznal takovou vymoženost jakou je blog. Ten, konrétněji puffinův o tom co máme na ledničce, se mi stal inspirací pro pár fotek. Obrázky jsou důležité. Nám se na ledničce mimo papuchalek uhnízdila i sovička až ze Znojma, dokonce mi poslala pohled, heč. Taky tam s ní na stromě bydlí koala, druhá se přestěhovala o kus dál na skříňku. Dětinské? Ano, ano, ano.

Do rukou se mi dostala knížka Dušana Třeštíka s názvem Zápisník a jiné texty k dějinám. Takhle s tím dostala to zní dobře, pravda je taková, že jsem na ni číhal jak pes na uzený. Je to soubor příspěvků z časopisu Dějiny a současnost a dalších textů. Třeštíka jsem měl pro jeho živý styl psaní a nesmírný rozhled vždy rád. Dokázal zaujmout, upoutat, přimět k uvažování. Resumé? Doporučujeme.

Další knížkou, na kterou si teď zcela aktuálně brousím zuby, jsou Dějiny spojených států amerických. Doma si s puffinem knížky jako dárky nedáváme, nemá to význam. Koala je v tomhle bezkonkurenčně nejrychlejší anebo zkuste předehnat hyenu na cestě k mršině. Bohužel jsem si vzpomněl až dneska a do knihkupectví to nestihl. Máte šanci.

Důvod, proč ten zájem o Spojené státy, je nasnadě. Včera jsem po téměř dvou měsících dojel Fallout 3. Bipolární vidění světa - Říše Dobra (USA) a Říše Zla se rozplynuly v postapokalyptickém světě jaderných konfliktů. Vydáte se ze svého rodného Vaultu 101 hledat svého otce, který zničehožnic zmizel. Před vámi se objeví svět tvrdých pravidel Capitol Wastelandu, v němž se dobro a zlo proplétají. Přesto však existují hodnoty, morální hodnoty, které vám pomáhají ve vašem počínání. Tak co, dáte si ledově vychlazenou Nuka-Colu a leguána na špejli? Jen jestli máte dost zátek k zaplacení. A abych nezapomněl, nekrmte supermutanty.